Падіння гривні НБУ вже не зупинитьНедовіра до національної грошової одиниці, яка «висіла у повітрі» починаючи з січня 2012 року, почала реалізовуватися на міжбанківському валютному ринку. У вівторок на валютному міжбанку до середини сесії торги фактично зупинилися, так як були відсутні пропозиції щодо продажу валюти, а виставлені виключно заявки на її купівлю.

На початку торгів «Ощадбанк» виставив на продаж валюту, але цієї суми було недостатньо для задоволення попиту. Зараз пропозиції щодо продажу відсутні. Ринок фактично зупинився. Нацбанк з інтервенцією не виходить. Котирування досягли рівня 8,1800-8,2000 грн./дол.

Влада України допустила стратегічну помилку, яка буде коштувати українцям більше 30% їхніх доходів. Фактично повториться ситуація, яка відбулася в Білорусії. Дії Національного банку України в напрямку штучного утримування курсу гривні по відношенню до долара призвели до того, що вже сьогодні НБУ не спроможний задовольнити наявний на ринку попит на валюту.

Відсутність пропозиції долара зі сторони інших учасників на міжбанківському валютному ринку, пов’язана, в першу чергу, з тим, що всі суб’єкти, які виходили на ринок для продажу валюти (ті кому була потрібна гривня замість долара (в основному експортери)), не мають бажання продавати цю валюту. Це пов’язано з тим, що надходження валюти в Україну уповільнилися, а також з тим, що всі учасники фінансового ринку впевнені у майбутній девальвації гривні. В результаті НБУ може задовольнити попит, який існує сьогодні, тому він змушений очікувати зменшення ажіотажу зі сторони покупців валюти.

В даній ситуації, коли самі постачальники валюти в Україну не мають бажання її продавати, курс долара буде рости в будь-якому випадку, так як і продавцям, і покупцям валюти потрібен долар.

Микола Лищенський,
аналітик


Друкувати